flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

15 грудня -  професійне свято працівників суду України

13 грудня 2024, 08:07

          15 грудня кожен, хто причетний до процесу судочинства, відзначає своє професійне свято – День працівників суду. Президент України підписав відповідний Указ «…ураховуючи роль судів у забезпеченні захисту  прав  і  свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як  демократичної,  правової  держави»  8 грудня 2000 року.

         В двадцять четверту річницю професійного свята хочеться згадати, що передувало становленню сучасного  судочинства Охтирщини, погортати сторінки історії, адже, як зазначав Мігель де Сервантес, історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього.

        Разом з заселенням і розвитком міста Охтирки створювалась і судова система. В архівних документах зафіксовані згадки про повітовий та земський суди, з кінця XVI- початку XVII ст. – про полкову старшину Охтирського слобідського козацького полку, до складу якої входили судді та писарі (помічники судді), пізніше справи вирішував губернський суддя, далі правосуддя здійснювали  волосні та народні суди.

        В фондах Державного архіву Сумської області зберігаються документи, в яких відображено більш ніж сторічний життєпис - від  Народних судів у  складі Харківської губернії, що діяли з 1919 року,  до сучасності.

  Буревії революції та громадянської війни, подальшої відбудови спричинили зміни в адміністративно-територіальному устрої Слобожанщини, з 1939 року Охтирка увійшла до складу Сумської області.

 З 40-х років XX століття на Охтирщині діяли районні суди, з 1976 року – районний та міський, які ліквідовані з 15 березня 2004 року та натомість створено Охтирський міськрайонний суд Сумської області, що функціонує і нині.

   Реформування законодавства  сприяло  зміні роботи  суду - вводились   нові посади, змінювались повноваження працівників та організація діяльності суду.  Багато років суд працював в приміщеннях, непридатних для якісного здійснення правосуддя – не вистачало  залів судових засідань та кабінетів, не було навіть  елементарних побутових зручностей. Пройшовши  нелегкий шлях до створення належних умов праці та перебування в суді громадян, в 2018 році суд отримав нове сучасне приміщення – Будинок правосуддя.

Однак, 2022 рік зруйнував усталений ритм життя.

Охтирка однією з перших відчула на собі пекельний подих війни. Вранці 24 лютого 2022 року російські окупанти зайшли до міста, проте силами оборони були атаковані і відступили. Загарбники не змогли взяли місто й не пройшли крізь нього далі. З метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, Указом Президента України від  24 березня 2022 року    № 164/2022 місту Охтирка присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».

Ворожа лють довго вирувала в місті та околицях.

Внаслідок уламкових уражень та ударної хвилі після обстрілів Охтирки 8 березня 2022 року приміщення суду зазнало руйнувань -  було пошкоджено значну кількість кабінетів, залів судових засідань, тому  суд вимушений був припинити свою роботу та відновив її лише в жовтні 2022 року після проведеного ремонту будівлі.

        Охтирський міськрайонний суд знаходиться  в прифронтовій зоні, але, як і вся країна, незважаючи на труднощі сьогодення - відключення електроенергії, довготривалі повітряні тривоги  - продовжує працювати,  здійснює правосуддя практично в безперебійному режимі. Війна – це не виправдання для утисків прав громадян на судовий захист.

       На сьогодні в суді почесний обов’язок здійнювати правосуддя покладено на 7 суддів, а забезпечують виконання цього обов’язку, розділяють навантаження і відповідальність разом з суддями ще   41 працівник апарату суду.

       Як і раніше, принципи та задачі судочинства з роками являються незмінними – неупередженість, незалежність та справедливість.

Охтирський міськрайонний  суд декілька останніх років поспіль утримує  лідируючі позиції по надходженню справ та матеріалів. Так, в  2021 році  до суду надійшло 6122 справ та матеріалів, в 2022 році - 2176, в 2023 році - 7132 (щорічно -  5 місце  з 19 судів Сумської області, які здійснюють правосуддя), а за 9 місяців 2024 року показник надходження справ піднявся на 4 позицію по області (5996 справ та матеріалів).

 Одним з завдань суду є об’єктивне інформування суспільства про події, в тому числі з болючих питань.

        Війна в Україні створила нові виклики для військовослужбовців, один з них – притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення військових злочинів. На жаль, кількість таких правопорушень з кожним роком війни збільшується.

        До прикладу, збільшилось надходження справ про вчинення злочинів проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану. Так, за частиною четвертою статті 407 Кримінального кодексу України («Самовільне залишення військової частини або місця служби») в 2021  та  2022 роках до суду надійшло по одній справі, в 2023 році – 17, а за 11 місяців 2024 року – вже 28. Хочу нагадати, що санкція статті передбачає покарання у вигляді  позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років. При цьому,                             28 листопада 2024 року Президент Володимир Зеленський підписав закон № 12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишили військові частини або дезертували. Основна мета закону — створити можливості для військових, які пішли у СЗЧ чи дезертували, повернутися на службу без докорів сумління та конфліктів із законодавством України. Можливість повернутися у військову частину зберігається до  1 січня 2025 року. Ухвалений документ передбачає продовження військової служби  за контрактом зі збереженням всіх видів забезпечення, виплат та пільг.

          Також судом розглядаються справи, пов’язані зі збройним конфліктом. Впродовж 2022-2024 років в провадженні суду перебувало 10 справ з маркером «війна» - дев’ять справ за статтею 436-2 Кримінального кодексу України «Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників» (по семи з них винесено рішення); на даний час  в провадженні перебуває одна справа за статтею 111 Кримінального кодексу України «Державна зрада».

           Хочу запевнити, що кожна особа, винна у вчиненні злочину, отримає справедливе покарання, адже саме принцип справедливості є одним із найважливіших положень, закріплених у кримінальному законі.

           А сьогодні судді та працівники суду в повному складі, на своїх робочих місцях невтомною працею наближають перемогу,  виконують свої обов’язки  своєчасно та сумлінно.  Крім того,  сприяють захисту нашої країни всіма доступними шляхами – долучаються до волонтерських акцій, надають фінансову допомогу на потреби  ЗСУ, адресну допомогу військовослужбовцям.

  Попри труднощі та випробування останніх років вони, тримаючи фронт правосуддя,   зберегли вірність і відданість своїй справі та віру в перемогу наших захисників.

  Робота в жорстких умовах прифронтової території вимагає від кожного з нас максимальних зусиль, концентрації уваги та відповідальності. Попри війну робота суду не зупиняється, а всі ми продовжуємо   наполегливо працювати на результат -  отримання кожним, хто потребує, своєчасного і справедливого судового захисту.

Шановні колеги! Шановні друзі!

Ваша відданість справі та професіоналізм сприяють дотриманню конституційних прав і свобод людини, надійному захисту громадян від беззаконня, ефективному правосуддю в ім’я утвердження Закону.

В річницю професійного свята хочу побажати вам  завжди залишатися вірними складеній присязі і з гідністю нести високе звання працівників суду!

Щиро бажаю вам здоров’я, добра та щастя, радості у ваших домівках та злагоди в родинах!

Зичу всім нам витримки, оптимізму та впевненості на шляху до   переможного миру!

 

 

 

З повагою

суддя-спікер Охтирського міськрайонного суду

Тамара ЯРОШЕНКО