flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Охтирський міськрайонний суд інформує населення про зміни у законодавстві щодо стягнення аліментів

12 березня 2018, 10:26

Охтирський міськрайонний суд інформує населення про зміни у законодавстві щодо стягнення аліментів

08.07.2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів», який має спрямованість на першочерговий захист інтересів дитини.

Зокрема, закон встановлює, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Звертаємо увагу на наступні моменти, визначені цим Законом.

По-перше,  законом збільшено мінімальний розмір аліментів з 30% від прожиткового мінімуму до 50% від прожиткового мінімуму. Тобто з січня 2018 року  дитині до 6 років не може виплачуватися менше ніж 746 грн., дитині від 6 до 18 років не може виплачуватися менше ніж 930 грн. щомісячно.

По-друге, новий закон чітко визначив правовий титул аліментів. Відтепер такі кошти вважаються власністю дитини, а не того з батьків, на ім'я кого вони виплачуються. При цьому на отримувача аліментів покладається обов'язок розпоряджатися аліментами лише за цільовим призначенням в інтересах дитини. Інакше, якщо за результатами перевірки буде виявлено факт нецільового витрачання аліментів, то платник, як і раніше, може в судовому порядку вимагати внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у банку. Відповідно до норм цивільного законодавства, самостійно розпоряджатися такими коштами дитина зможе після досягнення 14 років.

По-третє, розширені можливості отримувача аліментів щодо вибору способу стягнення. Так, за старим порядком аліменти визначалися як частка від доходу платника, а якщо заробіток платника був нерегулярним (наприклад, у заробітчан, у тих хто виконує роботу на підставі усної домовленості , у приватних підприємців тощо), то кошти стягувалися у твердій сумі. Зараз отримувач аліментів наділений винятковим правом вибирати, як стягувати аліменти – у частці від доходу платника чи у фіксованій сумі. До того ж одержувач аліментів у майбутньому може в судовому порядку змінити спосіб стягнення коштів.

Таким чином, платник аліментів відтепер не може вплинути на вибір способу стягнення коштів, проте законодавець зберіг його право клопотати про зменшення розміру виплат (наприклад, у разі нецільового витрачання аліментів отримувачем або якщо змінився матеріальний стан, погіршилося здоров’я платника тощо).

В-четвертих,  доповнено перелік обставин, які враховуються під час визначення розміру аліментів. Так, окрім стану здоров'я, матеріального становища дитини та платника аліментів, перебування інших осіб на утриманні платника, суд братиме до уваги наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів. На визначення розміру аліментів тепер впливатимуть витрати та неофіційні доходи платника. При цьому мають значення придбані об’єкти рухомого чи нерухомого майна, вартість яких у 10 разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи та джерело походження яких платник не довів. Наприклад, якщо особа придбала автомобіль, будинок, туристичну путівку на суму понад 17000 грн, то суд повинен врахувати такі обставини під час визначення розміру аліментів. Обов’язок підтвердження наявності таких витрат покладається на стягувача. З огляду на зазначене, отримувач аліментів може скористатися такими механізмами доказування як клопотання про витребування доказів судом, коли потрібне підтвердження туроператора про здійснену платником поїздку чи продавця про укладений договір купівлі-продажу з платником аліментів.

Врівноважуючи позиції сторін, законодавець обмежує максимально можливий за рішенням суду розмір аліментів для кожної дитини – 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Тобто з січня 2018 року для дитини до 6 років розмір аліментів за рішенням суду не може становити більше ніж 14920 грн за місяць, а для дитини від 6 до 18 років – більше ніж 18600 грн.

По-п’яте, з питання стягнення аліментів відбулося спрощення судового процесу (у порядку наказного провадження). Це означає, що рішення суду з чітким визначенням розміру аліментів буде прийнято вже протягом 3-х днів з моменту відкриття провадження.

У заяві про видачу судового наказу викладається вимога про стягнення аліментів у розмірі 1/4 доходу платника на одну дитину, 1/3 доходу – на двох дітей, 1/2 доходу – на трьох і більше дітей. Отримувач аліментів може зазначити у заяві про бажання отримувати аліменти у фіксованій сумі (50% від прожиткового мінімуму). При цьому закон забороняє платнику аліментів звертатися до суду із заявою про скасування судового наказу.

Процедура наказного провадження фактично звільняє одержувача виплат від довгих судових тяганин, які часто супроводжували процес стягнення аліментів, адже відтепер не потрібен виклик сторін до суду, заслуховування їхніх пояснень і взагалі проведення судового засідання. Окрім того, платник не зможе створювати штучні перепони для розгляду судом у позовному провадженні справ про аліментні зобов’язання, оскільки нові зміни до Закону забороняють зупиняти такі провадження з підстави наявності спору про батьківство (материнство), визначення місця проживання дитини, про участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини чи спілкуванні з нею.

Насамперед, такий підхід спрямований на захист інтересів дитини, яка не може чекати, поки батьки місяцями вирішують питання про майно, батьківство тощо. Спочатку суд матеріально забезпечує дитину, а далі розглядає скарги невдоволених (як правило, тих осіб, які ухиляються від сплати аліментів).

По-шосте, розширено перелік справ, під час розгляду яких позивач звільняється від сплати судового збору. Наразі не потрібно сплачувати судовий збір не лише у справах про безпосереднє стягнення аліментів, але й у справах, що стосуються оплати додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексації аліментів чи зміни способу їх стягнення.

По-сьоме, змінилися положення законодавства про сплату неустойки у разі заборгованості за аліментами. Так, законодавець конкретизував, що пеня у розмірі 1% за кожен день прострочення буде виплачуватися від дня прострочення до дня повного погашення заборгованості або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені. При цьому сума такої неустойки не може перевищувати 100% від заборгованості. Таке нововведення захищає інтереси платника аліментів, оскільки убезпечує його від сплати надмірно великих сум неустойки.

Крім того, закон передбачає відповідальність за порушення щодо сплати додаткових витрат на дитину. У такому випадку сума заборгованості виплачується з урахуванням індексу інфляції за час прострочення і 3% річних.

Крім того, 06 лютого 2018 року набув чинності Закон України № 2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року значно спростив процес притягнення до відповідальності винних осіб.

Так, у разі несплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців із дня подання виконавчого документу до примусового виконання, орган державної виконавчої служби має право:

  • скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду;
  • винести постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві виїзду за межі України;
  • винести постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві керування транспортними засобами, крім випадків, встановлених Законом;
  • винести постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві полювання або праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю тощо
  • на вимогу стягувача видати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, що дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Остання довідка (про наявність заборгованості зі сплати аліментів) надає право стягувачу аліментів (найчастіше це мами з якими проживають діти) самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання, відпочинку.