Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ОХТИРСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ
Згідно інформації, яка збереглася в Державному архіві Сумської області з 1919 року на території Охтирського уїзду Харківської губернії знаходилися:
- Народний суд 17 дільниці с. Тростянець, який було створено на основі декрету СНК України в лютому 1919 року та ліквідовано на основі постанови ЦВК України від 07 березня 1923 року;
- Народний суд 12 дільниці Охтирського округу м. Чупахівка;
- Народний суд Охтирського району м. Охтирка Харківської губернії;
- Народний суд 4 дільниці Охтирського уїзду м. Охтирка Харківської губернії ;
- Народний суд 3 дільниці Охтирського уїзду Харківської губернії с. Боромлі.
З моменту об’єднання союзних республік в єдину державу – Союз радянських соціалістичних республік в 1923 році було створено Верховний суд СРСР.
Він являвся не тільки судовим органом, але і органом нагляду за дотриманням Конституції СРСР та революційної законності, за діяльністю верховних судів народних республік.
Компетенція Верховного суду поступово розширювалась.
В 1926 році на Верховний суд СРСР було покладено функцію тлумачення загальносоюзного законодавства і з цього року він став касаційною інстанцією по справам, які розглядались воєнними трибуналами.
В 1929 році Верховний суд СРСР отримав право законодавчої ініціативи.
Радянська судова система була закріплена в Конституції 1936 року та основаному на ній Законі « Про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік», який був прийнятий Верховною Радою в серпні 1938 року.
Верховний суд СРСР створений в 1924 році, зберігся, але його статус в судові системі був істотно змінений. Згідно Конституції 1936 року Верховний суд СРСР став вищим судовим органом та отримав право відміняти рішення судів союзних республік.
Конституція 1936 року змінила порядок вибору суддів та народних засідателів – вони обиралися всією громадою строком на 3 роки.
З 1957 року судова система в СРСР почала будуватися в залежності від адміністративного поділу держави. Здійснився перехід до системи районних та міських судів. Строк повноважень народних судів з 3 до 5 років. Народні засідателі вибирались строком на 2 роки. Згідно Закону СРСР від 30.11.1979 року «Про Верховний суд СРСР» народні суди являлися низовим та основним ланцюгом радянської судової системи, так як саме вони розглядали як суд першої інстанції більшість цивільних та кримінальних справ. Крім того народні суди ведуть виховну та роз’яснювальну роботу серед населення . При народних судах перебували судові виконавці, які виконували рішення суду та вироки.
В жовтні 1943 року було створено Народний суд І дільниці Охтирського району та Народний суд Грунського району.
В 1944 році було створено Народний суд ІІ дільниці.
Масштаб діяльності створених судів – Охтирський район, а основні функції – відправлення правосуддя в Охтирському районі. Відомча підпорядкованість – обласний суд Сумської області.
В березні 1959 року , в зв’язку з ліквідацією Грунського району, всі справи Народного суду Грунського району були передані до Охтирського районного народного суду.
В грудні 1960 року Народний суд І дільниці Охтирського району та Народний суд ІІ дільниці Охтирського району реорганізовані в Охтирський районний народний суд Сумської області.
В 1976 році був створений Охтирський міський суд. Масштаб діяльності суду – м. Охтирка. Основні функції – відправлення правосуддя в м. Охтирка Сумської області.
В 1990 році Охтирський районний народний суд (райнарсуд) було перейменовано на Охтирський районний суд, який був безструктурною організацією. Масштаб діяльності Охтирського районного суду – Охтирський район, основні функції – відправлення правосуддя, підвідомчих організацій немає.
Згідно з указом Президента України «Про внесення змін до Мережі та кількісного складу місцевих судів від 15березня 2004 року № 328, відповідно до п. 23 ст. 106 Конституції України та ч. 1, 3 ст. 20, ч. 1 ст. 21 Закону України « Про судоустрій України» ліквідовано Охтирський міський суд та Охтирський районний суд у Сумській області та створено Охтирський міськрайонний суд Сумської області у складі 10 суддів. Місцезнаходження суду – м. Охтирка, Сумської області, вул.. Жовтнева, 7.
Охтирський міськрайонний суд Сумської області являється безструктурною організацією, дія якої поширюється на територію м. Охтирка та Охтирського району.
Основною функцією Охтирського міськрайонного суду являється здійснення правосуддя на засадах верховенства права , забезпечення захисту гарантованих Конституцією прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства та держави.
В архівному фонді Охтирського міськрайонного суду збереглися документи, починаючи з 1943 року. В архіві суду зберігаються судові справи та документи Народного суду І дільниці Охтирського району, Народного суду ІІ дільниці Охтирського району, Народного суду Грунського району, Охтирського міського суду, Охтирського районного суду, Охтирського міськрайонного суду.